BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ GÖRSEL SANATIN ARKEOLOĞU AKRAM ZAATARİ’Yİ AĞIRLIYOR

3687 kişi tarafından okundu
BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ GÖRSEL SANATIN ARKEOLOĞU AKRAM ZAATARİ’Yİ AĞIRLIYOR BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ GÖRSEL SANATIN ARKEOLOĞU AKRAM ZAATARİ’Yİ AĞIRLIYOR

Boğaziçi Üniversitesi’nin 150. yıl kutlamaları kapsamında başlattığı “Boğaziçi Chronicles” programının ikinci konuğu Lübnanlı fotoğraf, video ve sinema sanatçısı Akram Zaatari olacak. 3-28 Mart tarihleri arasında Boğaziçi Üniversitesi’nde öğrenci ve

Facebook da Paylaş    Twitter da Paylaş    Google Book da Paylaş    Linkedin de Paylaş    Google Plus da Paylaş

Sinema, fotoğraf ve arşiv alanlarında çalışan, Ortadoğu’nun uluslararası üne sahip önemli görsel sanatçılarından biri olan Akram Zaatari, 3-28 Mart tarihleri arasında Boğaziçi Üniversitesi’nin misafiri olacak.
İstanbul’un kültürel hayatının gelişimine katkı sağlamak amacıyla tasarlanan “Boğaziçi Chronicles” programı kapsamında Boğaziçi Üniversitesi’nin konuğu olacak olan Zaatari, yaratıcılıklarını ve düşünsel birikimlerini İstanbul’un dinamik kültürel ortamında yeni üretimlere dönüştürerek, deneyimlerinin günlüğünü tutacak.
Ürettiği 30’un üzerindeki video ve filmleriyle, toprak üzerinden süre giden çatışma ve savaş ortamı, bunun medyaya yansımaları, ulusal ve dini temalarla cinsel kimlik tezahürleri üzerinden Lübnan’ın savaş sonrası koşullarını ele alan çalışmalarıyla tanına Zaatari, günümüzün en önemli görsel sanatçılarından biri kabul ediliyor.
2013 Venedik Bienali’nde Lübnan’ı temsil eden Zaatari, başka pek çok diğer serginin yanı sıra Documenta 13 (2012), İstanbul Bienali (2011) ve Venedik Bienali’nde (2007) yer almıştır. Filmleri, videoları, fotoğrafları ve başka eserleri Paris’teki Centre Pompidou, Londra’daki Tate Modern, Münih’teki Kunstverein ve Haus der Kunst, Grenoble’daki Le Magasin, Leon’daki MUSAC, Mexico City’deki Muac, Sao Paulo’daki Videobrasil ve New York’taki Modern Sanat Müzesi gibi kurumlarda sergilenmiştir. Filmleri Berlin, Rotterdam, Toronto ve Oberhausen film festivallerinde gösterilmiştir.
15 Mart Cumartesi günü Albert Long Hall’de Moderatörlüğünü Rana Zincir Celal’in üstleneceği sanatçının kendi kişisel hiyakesini anlatacağı “Sanat Üretimi” konuşmasının ardından Akram Zaatari’nin film, video ve fotoğrafçılık alanlarında bir dönüm noktası olan O Gün adlı önemli filmi gösterilecek. Lübnan, Suriye ve Ürdün’den derlenmiş görselleri hayal gibi bir montajla bir araya getiren O Gün,çöldekiBedevilerin portrelerinden Arap-İsrail çatışmasının görüntülerine, İnternette dolaşan farklı arşiv fotoğraflarını inceliyor. Görseller başlıca sorunun deveyle araba arasında yaşandığı pastoral taşra geçmişinden yola çıkıp bugünün çekişmelerle yüklü propaganda ve kentsel yabancılaşma gündemine doğru ilerliyor.
Ortadoğu’da dolaşımda olan görsellere dair üç yıllık bir araştırmanın ürünü olan O Gün, coğrafi alanda dışadönük, ancak hafıza ve gündelik olayların kaydedilmesine ilişkin bir o kadar da içedönük bir yolculuk. Film video ve fotoğraflar yoluyla hem görsel üretme sürecinde, hem de parçalanmış bir coğrafyada hareketi ve durağanlığı çağrıştırıyor. Arap medeniyet(ler)inin doğduğu düşünülen değişken çölde başlayan film, yoğun siyasetle dokunmuş geçmişle bugünün ışığında kent manzaralarına dair görüntüleri odağına alarak savaş sahnelerinin yansıtıldığı bir gözleme dönüşüyor.
Zaatari, Boğaziçi Üniversitesi’nde geçireceği 4 haftalık süreçte, İstanbul Arkeoloji Müzesi’nde Osman Hamdi Bey’in Saida-Sidon Kazıları üzerine araştırmalar yürütecek. 

Yorumlar


İlgili Makaleler

4,4 / 5
En Çok Okunan Haberler
 • ‘Türkiye’nin Çarşıları’ sergisi açıldı
  ‘Türkiye’nin Çarşıları’ sergisi açıldı

  Sanalpazar.com’un ‘Türkiye’nin Çarşıları’ temasıyla düzenlediği fotoğraf yarışmasında dereceye giren ve sergilenmeye hak kazanan fotoğraflar 15 Mart-4 Nisan tarihleri arasında İFSAK sergi salonunda görülebilecek. Geleneksel ticarete yönelik bir belle

  Devamı ...
 • Roxy Ocak Ayında da Dopdolu
  Roxy Ocak Ayında da Dopdolu

  Müzik, eğlence ve sahne sanatları alanında İstanbul'un en sevilen mekanlarından biri olan Roxy'nin Ocak ayı ajandası yine dopdolu.

  Devamı ...