Biraz Düğün Biraz Cenaze

4211 kişi tarafından okundu
Biraz Düğün Biraz Cenaze Biraz Düğün Biraz Cenaze

Bu sıcacık yaz günlerinde, tanıdığımız herkesin sevinçle karşıladığı konuğumuz bu kez Suzan Kardeş.

Facebook da Paylaş    Twitter da Paylaş    Google Book da Paylaş    Linkedin de Paylaş    Google Plus da Paylaş

 Hani bazı filmler vardır. Hüzünlü karelerinde, aileden gelen bir neşe saklıdır. Her defasında bana böyle bir filmi anımsatır Suzan Kardeş. Tüm göç hikâyeleri gibi biraz acıklı ama çok da umutlu... Ve ne güzel bir hikâyedir ki, Suzan Kardeş, göçünden, kök salmaya uzatabilmiş hikâyesini. Hem de ışıl ışıl başarılarla süsleyerek. Makyöz... Kuaför... Yorumcu ve Oyuncu... Bir de üzerine Balkan yemeklerini ülkemizde de sevilmesini sağlayan bir restoran işletiyor. Kardeşi Neriman Kardeş ile birlikte yazdıkları Bekriya Sofrası adlı bir yemek kitabı da cabası...
Aktivist: Kosova’dan buraya gelişinizle başlayan hikâyeniz nasıl gelişti?
Suzan Kardeş: Babam ev aldı buradan. Eşyalarımız trenle geldi, biz otobüsle. Annem, babam ve biz beş kardeş. Köpeğimizi bıraktık orada… ve akrabalarımızı. Sekiz yaşındaydım. Acıklıydı. Babaannemden sonra ailenin en büyüğü babamdı. Herkes, bu yaşta göç yapılırmı, dedi. “Tito ölünce burada kardeş kardeşi vuracak, ben çocuklarımı selamete çıkaracağım” dedi babam.
Aktivist: Film gibi biraz da... Makyaj yapan kızın bir anda oyuncu olması.. Hangisi daha önce gelişti; oyunculuk mu, müzik mi?
Suzan Kardeş: Meslek olarak makyözlük; Oyunculuk ve şarkıcılığı bana verilen bir hediye olarak görüyorum.
Aktivist: Başarınıza en çok neyin hizmet ettiğini düşünüyorsunuz?
Suzan Kardeş: Çalışmak ☺
Aktivist: Çok yönlü birisiniz... Makyözlük, müzik, oyunculuk, restoran işletmeciliği, kitap yazarlığı... Kendinizi ve yeteneklerinizi keşfetme yolculuğunuzu anlatabilir misiniz?
Suzan Kardeş: Meşhur Figaro Kuaför’de çalışırken Liza Tuna ile tanıştım ve bana ‘Akşamları Şan Tiyatrosu’na gelir misin, Hisseli Harikalar Kumpanyası’nda perukları taramaya?’’ diye bir teklifte bulundu. Ben de böylece şov dünyasına hem saç hem de makyaj yapmaya başladım. Müzik, oyunculuk ve kitap yazarlığı ve şansla beraber bu yolculuğum başladı.
Aktivist: Hayatınızdaki bu büyük değişimin mimarları başka kimler?
Suzan Kardeş: Hayatımın değişimi Liza Tuna ile başladı ve birçok dâhil edebileceğim kişiler de var. Sezen Aksu, Türkan Şoray, Necati Akpınar, Demet Akbağ ve sayamayacağım daha birçok kişi…
Aktivist: Makyözlük ve Kuaförlük devam ediyor mu yoksa kariyerinize diğer alanlarda mı yön veriyorsunuz?
Suzan Kardeş: Bizim camiamızda asla vazgeçmeyeceğim mesleğim makyözlük ve kuaförlüktür. Hiçbir zaman yok olmak istemiyorum ölene kadar mesleğimle var olmak istiyorum. Yeni jenerasyon benden kurtulamayacak ☺
Aktivist: Kardeşiniz ile birlikte bir kitabınız var Balkan Yemekleri üzerine... Nasıl bir proje?
Suzan Kardeş: Kardeşim (Neriman Kardeş) ile beraber Bekriya Sofrası adlı yemek kitabı çıkarttık. Bizim soframızda pişen yemeklerden oluşuyor. Bunun dışında koca bir Balkan mutfağı ve yemek kültürü var. Ama devamını getirmeye çalışacağız. Balkan Mutfağı’na ait birçok tencere yemeğini bir sonraki kitap projemizde toplayacağız. Aynı zamanda Neriman’ın da makyözlük devam ediyor. Hatta Eyvah Eyvah, Kurtuluş Son Durak, Pazarları Sevmiyorum, Hatıra Defterleri gibi birçok filmde makyözlük yaptı ve devam etmekte.
Aktivist: İnci Hanım ile (Razaki) görüşmemizin ardından küçük bir araştırma yaptık arkadaşlarımız arasında... Sizi sevmeyene rastlamadık... Hatta cool tasarımcımız Atakan bile isminizi duyunca çok sevindi... Bu kadar çok ve değişik insan tarafından sevilmenin sırrı ne olabilir?
Suzan Kardeş: Aslında bu soruya benim cevap veriyor olmam tuhaf olur ama çok teşekkür ederim. Galiba benim de onları çok seviyor olmamdan kaynaklı olabilir ☺ Atakan’a da sevgiler.
Aktivist: Balkan Şarkıları, Ezgileri deyince ne anlamalıyız?
Suzan Kardeş: Düğün ve cenaze…
Aktivist: Sizce, İstanbullular nasıl bir dönüşüm geçirdi? Bu dönüşümün, şehir insanın karakterine ve ruh haline nasıl bir etkisi olduğunu düşünüyorsunuz?
Suzan Kardeş: Asında bana göre İstanbul insanı hiçbir değişime uğramadı sadece yeni jenerasyonun yarattığı farklılıklar ve istekler İstanbul’un değişimini etkileyen etkenler. Gençler her yerde vardılar. Taksimi, sorarsanız gençlere güveniyorum. ☺
Aktivist: Siz hayallerine kavuşmuş birisiniz... Önemli bir rol modelsiniz bence. Siz, bu konuda insanlara ne önerirsiniz?
Suzan Kardeş: Hayal kurmaktan hiçbir zaman korkmadım ve hayallerimin gerçekleşmesi için de hep çok çalışıp, koştum ve koşmaya da devam edeceğim ☺
Aktivist Anket
İstanbul’un Sokak lezzetleri arasındaki favorileriniz neler?
- Lahmacun ve balık ☺
Buluşmalarda hangi semtleri tercih edersiniz?
- Cihangir, Beyoğlu ve Karaköy
Anadolu yakası mı Avrupa yakası mı?
- Avrupa
Biri size İstanbul’u gezdirecek olsa; bu kim olsun istersiniz?
- Ben o kadar çok gezdim ki dilerseniz ben sizi gezdireyim. ☺ Gerçek bir İstanbul aşığının ve İstanbul tarihini iyi bilen bir edebiyatçının gezdirmesini isterim. Ama yaşasaydı Sait Faik olsun isterdim.
İçinde İstanbul geçen, en sevdiğiniz şarkı hangisi?
- Sezen Aksu Ah İstanbul İstanbul Olalı
İstanbul›da asla değişmesin, kimse dokunmasın dediğiniz yer neresi?
- Değişmesi ve dokunulmasını asla istemediğim yerler son dönem yıkılan ve tarihi yıkılmaya çalışılan yerler.
İstanbul’un en çok neye ihtiyacı var?
Herkesin bir arada beraber yaşayacağı İstanbul’un, son dönem yetişmeyen şairlere ihtiyacı var. İstanbul ile ilgili şiirler azaldı.

Etiketler :

Yorumlar


İlgili Makaleler

4,4 / 5
En Çok Okunan Haberler