Beachlere Ödediğiniz Giriş Ücretlerini Geri Alabilirsiniz

10312 kişi tarafından okundu
Beachlere Ödediğiniz Giriş Ücretlerini Geri Alabilirsiniz Beachlere Ödediğiniz Giriş Ücretlerini Geri Alabilirsiniz

Tatilini deniz kenarında geçirmeyi tercih eden kişilerin, konaklama ve ulaşımdan sonraki en büyük gideri beachlere ödenen paralar oluyor.

Facebook da Paylaş    Twitter da Paylaş    Google Book da Paylaş    Linkedin de Paylaş    Google Plus da Paylaş

Tatilini deniz kenarında geçirmeyi tercih eden kişilerin, konaklama ve ulaşımdan sonraki en büyük gideri beachlere ödenen paralar oluyor. Şezlong, şemsiye, duş, loca, yiyecek-içecek gibi hizmetler sunan bu alanlara giriş ücreti kişi başı 50 ila 1000 TL arasında değişiklik gösteriyor. Ancak hukukçulara göre denize sıfır olarak konumlanan bu tür işletmeler bir hak ihlali yapıyor.
Avukat Cevat Kazma’ya göre, Kıyı Kanunu’nun 4. ve 5. maddeleri gereğince bu tür işletmelerin kıyı kenar şeridi ile arasında en az 50 metre mesafe bulunması gerekiyor. Bu mesafenin kanunen herkese açık bir alan olması gerektiğini ifade eden Cevat Kazma, “İşletmeler sadece sağladıkları hizmetin parasını talep edebilir. Ancak 50 metrelik alan içinde hiç bir hizmet veremezler, yasal değildir. Bu alanda denize girmek, güneşlenmek için giden kişilerden ücret alınamaz.” diyerek, ödenen giriş ücretlerinin geri dönük iadesinin talep edilebileceğini ifade etti.
Ödenen giriş ücretlerinin iadesi talep edilebilir!
Avukat Cevat Kazma, Kıyı Kanunu’nu ihlal eden işletmelerin aldıkları giriş ücretlerinin yasal olmadığını, tüketicilerin ödedikleri bu ücretleri Tüketici Hakem Heyetlerine başvurarak geri alabileceğini söyledi.
Belediyelerin de bu işletmelerden işgaliye adı altında kira parası aldığını açıklayan Avukat Cevat Kazma, belediyelerin de Kıyı Kanunu’nu açık bir şekilde ihlal ettiğini belirtti.

Etiketler : tüketici hakları

Yorumlar


İlgili Makaleler

4,4 / 5
En Çok Okunan Haberler
 • Organik Tarım Bir Köyün Kaderini Nasıl Değiştirdi?
  Organik Tarım Bir Köyün Kaderini Nasıl Değiştirdi?

  Diyarbakır'ın Eğil ilçesine bağlı Ilgın köyü, etrafı baraj suları ile çevrili fakat suya erişimi kısıtlı bir köy. Dicle Baraj Gölü'nün hemen yanındaki tepe üzerinde, engebeli bir coğrafyada yer alıyor. Yaklaşık 500 kişinin yaşadığı Ilgın Köyü'nde, ge

  Devamı ...
 • Vodafone, Köy Ve Kasabalara ?Kodlama? Götürecek
  Vodafone, Köy Ve Kasabalara ?Kodlama? Götürecek

  Türkiye Vodafone Vakfı, dijital geleceğe hazır nesillerin yetiştirilmesi hedefiyle, Habitat Derneği işbirliği ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı?nın desteği ile hayata geçirdiği ?Yarını Kodlayanlar? projesinin kapsamını genişletmeye devam ediy

  Devamı ...
 • İnsanlar Sosyal Medyada Kendini Güvende Hissetmiyor
  İnsanlar Sosyal Medyada Kendini Güvende Hissetmiyor

  Dijital iş ve kültür dergisi Digital Age tarafından Türkiye İş Bankası ana sponsorluğunda düzenlenecek olan Digital Age Summit öncesinde Poltio işbirliğiyle, ?Teknolojiye ne kadar güveniyoruz?? sorusunun cevabı araştırıldı. Ortaya çıkan sonuca göre k

  Devamı ...