Bayram Şekerine Sağlıklı Alternatif: Hurma

3937 kişi tarafından okundu
Bayram Şekerine Sağlıklı Alternatif: Hurma Bayram Şekerine Sağlıklı Alternatif: Hurma

Orucun hemen ardından başlayan Şeker Bayramı’nda yapılan ikramlara “DUR” diyebilmek neredeyse imkansız! Ama lezzetli tatlıların hazırlandığı ve ikramların yapıldığı Şeker Bayramı’nı ‘en az hasarla’ atlatmanız mümkün! Medical Park Göztepe Hastane Kom

Facebook da Paylaş    Twitter da Paylaş    Google Book da Paylaş    Linkedin de Paylaş    Google Plus da Paylaş

BAYRAMDA AĞZINIZIN TADI KAÇMASIN! 
Orucun hemen ardından başlayan Şeker Bayramı’nda yapılan ikramlara “DUR” diyebilmek neredeyse imkansız! Ama lezzetli tatlıların hazırlandığı ve ikramların yapıldığı ‘Şeker Bayramı’nı ‘en az hasarla’ atlatmanız mümkün!  Medical Park Göztepe Hastane Kompleksi’nden Beslenme ve Diyet Uzmanı Gizem Keservuran, bayramda sağlıklı beslenmenin püf noktalarını anlattı.  
Özellikle bayramın ilk günü kahvaltının kesinlikle atlanmaması gerektiğini söyleyen Medical Park Göztepe Hastane Kompleksi’nden Beslenme ve Diyet Uzmanı Gizem Keservuran, “Siyah çaydan vazgeçmeyin ama yeşil çaya da mutlaka yer verin. Misafirinize baklava-kadayıf yerine dondurmalı meyve ve sütlü tatlıları, şeker yerine kuru hurma, kara kayısı kurusu, kara erik kurusu ikram edin. Bayramda ara öğünlerinizi şeker ve çikolatalarla geçiştirmeyin, meyve yemeyi ihmal etmeyin” dedi. 
Oruçta metabolizma yavaşladı
Ramazan ayında iftar saatinin de 20.30’ları bulması nedeniyle öğün sayısı neredeyse 2’ye düştü, eğer ki iftar saatinden sonra bir ara öğün yaparsak belki 3 öğün tüketmiş oluyoruz. Sonuç olarak metabolizma hızı yavaşladı; kimileri kilo aldı kimileri doğru beslenemedi kimileri ise yeterli su tüketemedi. Ramazan ayını ve oruç tutmayı sonlandıran, normal yemek yeme düzenine dönüşü başlatan Şeker Bayramında yiyip içtiklerimizle sağlıklı başlangıç yapmalıyız ki önümüzdeki dönem ramazan ayında aldığımız kilolardan kurtulabilelim. 
Güne güzel bir bayram kahvaltısı ile başlayın
Bayram sabahı  mutlaka kahvaltı edilmeli. Kahvaltı; az yağlı beyaz peynir, keçi peyniri vb gibi peynirler, tam tahıllı ekmek, yeşil çay veya siyah çay, mevsim yeşilliklerinden oluşmalı. Tercihen ev yapımı marmelat, taze mevsim meyveleri veya yumurtaya da kahvaltıda yer verebiliriz. 
Salam ve sosis gibi şarküteri ürünlerinden uzak durun
Gün içinde tüketilecek besinler ve ikram edilen tatlılar da düşünülerek bayram sabahı kahvaltıda sosis, salam, sucuk ve pastırma gibi yağ içeriği yüksek gıdalar tüketilmemeli, zeytin tüketimi ise kişinin kilo problemi, kardiyovasküler rahatsızlığı, yüksek tansiyon gibi rahatsızlıkları yoksa 5-6 adet ile sınırlandırılmalı. 5-6 adet zeytinin 1 tatlı kaşığı sıvı yağa eşdeğer enerjide olduğu unutulmamalı. 
Demliğe çubuk tarçın ve karanfil atın
Kahvaltıda içeceğiniz ve misafirlerinize ikram edeceğiniz çayı demlerken; demliğe 1 adet çubuk tarçın ve 3-4 tane karanfil ekleyin. Böylece hem çaya hem lezzet katmış, hem şeker kullanımını azaltmış, hem de kan şekeri üzerinde olumlu etkiler yaratmış olacaksınız. 
Şekerle öğün geçirmeyin
Şeker Bayramında; aile büyüklerine yapılan ev ziyaretleri, donatılmış sofralar ve şerbetli tatlılar vazgeçilmez. İşte bu tür durumlarla karşılaştığımızda küçük önlemler almakta fayda var. Ziyaretlerde özellikle tatlı ve şekerleme, draje ve çikolata tüketimine dikkat edilmeli; bu tür gıdalar hacmi küçük fakat enerjisi yüksek gıdalardır. Özellikle bayramda bu tür gıdalarla öğün geçiştirmek yapılacak en büyük hatalardan biridir. Kan şekerinin hızlı yükselip takiben hızlı düşmesine ve bir diğer öğün gereğinden fazla besin alımına neden olur. 
Posalı ve lifli gıdalarla beslenin
Ramazan ayı boyunca karşılaşılan, metabolizma hızının yavaşlamasıyla doğru orantılı ortaya çıkan kabızlık şikâyetlerini hafifletmek adına posalı – lifli besin tüketimi;yani mevsim meyve-sebzelerinin, sebze yemeklerinin, kuru baklagillerin tüketimi arttırılmalı. Yemeklerden sonra mutlaka rezene ve ıhlamur çayları içilmeli. Çaylarınıza ince iki dilim de taze zencefil ekleyerek yavaşlayan metabolizmaları aktive edebilirsiniz. 
Kompostoyu şekersiz yapın
Sıvı tüketimine özen gösterilmeli. Oruçtan çıktığımız bu ilk günlerde artmış sıvı ihtiyacımızı karşılamalı su tüketimini arttırmalı, içecek olarak şekersiz komposto, taze sıkılmış meyve suları (kilo problemi ve diyabet yok ise), ayran ve mineral suyunu tercih edilmeli. 
Şerbetli tatlının yanında sütlü kahve için
Metabolizmamızı canlandırmak adına 3-4 saat aralıklı ana ve ara öğünlerden oluşan beslenme düzenine geri dönülmeli. Sunulan yiyecekleri dikkatli tüketmeli, tatlı ve ikramlarla öğün geçiştirmemeli, ara öğünlerde ise meyve ikramlarını değerlendirmelisiniz. Tatlılara karşı koyamadığımız, geri çeviremediğimiz anlar olabilir. Özellikle şerbetli tatlı (baklava, şöbiyet, şekerpare, kadayıf vb) ikramlarda, tatlının köşesinden küçük bir çatal alıp tadına bakmış olmakla yetinilmeli. Şerbetli tatlının yanında mutlaka bir bardak süt veya az şekersiz sütlü kahve içilmeli. 
Şeker yerine hurma, kuru erik, tatlı badem ikram edin
Drajeler, şekerlemeler yerine ise misafirlerinize kuru hurma ikram edebilirsiniz. Ayrıca, miktarları ölçülü olmak koşuluyla fındık, ceviz, badem ve kuru meyvelerden oluşan mini tabaklar hazırlayabilirsiniz. Böylece hem mineral ve vitamin içeriği zengin hem de lezzetli sunumlar yapmış olursunuz.
Meyve tatlıları hazırlayın
Meyve tatlıları hazırlayabilir (dondurmalı elma,  armut tatlısı gibi) veya sütlü tatlı (tavuk göğsü, kazandibi, dondurma) servis edebilirsiniz. Doğru tatlı tercihleri yaparak; hem fazla kilolardan, hem sindirim problemlerinden sakınmış, hem de bir çeşit ara öğün yapmış olursunuz. 
 

Yorumlar


İlgili Makaleler

4,4 / 5
En Çok Okunan Haberler