Balkanlar’ın imparatorluktan kopuşuna benzersiz bir tanıklık

3744 kişi tarafından okundu
Balkanlar’ın imparatorluktan kopuşuna benzersiz bir tanıklık Balkanlar’ın imparatorluktan kopuşuna benzersiz bir tanıklık

Osmanlı Balkanları’nın Son On Yılı, Selanik’te doğup büyüyen, hemşerisi Mustafa Kemal’le aynı dönemde Harbiye’de okuyan ve ilk görevine Balkanlar’da çıkan sıradışı bir subayın, Mehmet Ali Okar’ın anıları, Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları tarafında

Facebook da Paylaş    Twitter da Paylaş    Google Book da Paylaş    Linkedin de Paylaş    Google Plus da Paylaş

 Osmanlı Balkanları’nın Son On Yılı, Selanik’te doğup büyüyen, hemşerisi Mustafa Kemal’le aynı dönemde Harbiye’de okuyan ve ilk görevine Balkanlar’da çıkan sıradışı bir subayın, Mehmet Ali Okar’ın anıları, Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları tarafından yayımlandı.
 
Bir Osmanlı subayı olan Mehmet Ali Okar’ın, çocukları okusun ve öğrensin diye kayda geçirdiği anıları, torunu Ahmet Mesut Okar tarafından düzenlendi ve kaleme alındıktan tam yüz yıl sonra gün ışığına çıktı.
 
Mehmet Ali Okar, İttihad ve Terakki Komitası üyesi olmuş, Padişah II. Abdülhamid’e isyan etmiş, Balkan Harbi’ne katılmış, Ayastefanos Tayyare İstasyonu kumandanlığı ve Atatürk döneminde milletvekilliği yapmış, tarihin büyük altüst oluşlarına tanıklık etmiş bir kişilik. Doğduğu topraklara 1902’de teğmen olarak dönen Okar; Adriya kıyılarından Doğu Rumeli’ye, Sırp sınırından Yunan sınırına Balkanlar’ın her köşesinde çeteci takip eden idealist bir gençtir. Toplu dilekçe vermek suçlamasıyla bir süre Beyaz Kule’de hapis yatan Mehmet Ali Okar, daha sonra İttihad ve Terakki’de köylülerin eğitimi için çalışmalar yapmış, gönüllü olarak okul inşa edilmesine öncülük etmiştir.
 
Okar soyadını bizzat Atatürk’ten alan Mehmet Ali Okar, 1912’deki Batı Rumeli bozgununa dek uzanan dönemi ayrıntılarıyla kayda geçerken, Osmanlı dönemi Balkanları’nın çok boyutlu bir tablosunu da çiziyor. Kitabı düzenleyen torunu Ahmet Mesut Okar’ın önsözünde aktardığına göre Balkanlar’da dağa çıkıp çetecilik yapan, muzır şakalarla arkadaşlarına zor anlar yaşatan, çocuklarıyla çimlerin üzerinde yuvarlanacak kadar çocuk ruhlu ve hayat dolu, sıradışı bir adamdır Mehmet Ali Okar. Okar’ın anıları, yakın tarihin büyük devinimlerinin arkasındaki gizli kahramanları tanımak, gün ışığına çıkmamış ilginç ve önemli olayları öğrenmek ve resmin bütününü görmek isteyenler için önemli bir belge niteliğinde.
 
Kitaptan:
 
Çetecilik için dağa çıkış
 
“…Benim mevkim cephaneliğin en üstünde, tepenin üzerindeydi. Ben köşkün yanına giderken Mülazım Atıf Efendi köşkün kapısı önünde duruyordu. Kahve içmek için odaya girmemizi rica etti. Hemen gitmem lazım geldiğini söyledim lakin bir türlü Atıf’ı ikna edemedim. Ben cemiyetten aldığım emri kendisine anlattım ve “Ben şimdi gidiyorum, sen bölüğe bakarsın” dedim. Atıf, “Hayır ben de geleceğim. Bölüğü de alıp gideriz” dedi. “Hayır olmaz. Merkez yalnız benim gitmemi emir verdi” dedim…
 
Atıf oda içerisinde dolaşmaya başladı. Birdenbire karşımda durdu. “Mehmet Ali, Şemsi Paşa, Niyazi’yi mahvedecek. Sonra da sizi tepeleyecek. Manastır’da bizi de birer birer kışla meydanında astıracak. Abdülhamit’in müstebit kuvvetine alet olan bu adamı vuracağım, lakin sizden bir ricam var. Benim dünyada vatanımın kurtulmasından başka hiçbir emelim yoktur. Bir kız kardeşim var, ben öldükten sonra sokaklarda kalmasın. Namuslu bir arkadaşa verirsiniz. Eğer sağ kalırsam, sizin çetenize nerede katılabilirim?” dedi. Kendisine birkaç isim verdim, öpüşüp helalleştik. Atıf mahzun mahzun arkamdan bakıyordu.
 
 
Osmanlı Balkanları’nın Son On Yılı
Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Yazar: Mehmet Ali Okar
Düzenleme: Ahmet Mesut Okar
Sayfa: 292
Fiyat: 14 TL
iskultur.com.tr

Yorumlar


İlgili Makaleler

4,4 / 5
En Çok Okunan Haberler
 • ‘Türkiye’nin Çarşıları’ sergisi açıldı
  ‘Türkiye’nin Çarşıları’ sergisi açıldı

  Sanalpazar.com’un ‘Türkiye’nin Çarşıları’ temasıyla düzenlediği fotoğraf yarışmasında dereceye giren ve sergilenmeye hak kazanan fotoğraflar 15 Mart-4 Nisan tarihleri arasında İFSAK sergi salonunda görülebilecek. Geleneksel ticarete yönelik bir belle

  Devamı ...
 • Roxy Ocak Ayında da Dopdolu
  Roxy Ocak Ayında da Dopdolu

  Müzik, eğlence ve sahne sanatları alanında İstanbul'un en sevilen mekanlarından biri olan Roxy'nin Ocak ayı ajandası yine dopdolu.

  Devamı ...