Bağımsız Sinemamızın Son Örneklerinden "Hurşit" İtalya'da Yarışacak

4004 kişi tarafından okundu
Bağımsız Sinemamızın Son Örneklerinden Bağımsız Sinemamızın Son Örneklerinden "Hurşit" İtalya'da Yarışacak

"Benim Adım Da Hurşit? Güneş Demek"

Facebook da Paylaş    Twitter da Paylaş    Google Book da Paylaş    Linkedin de Paylaş    Google Plus da Paylaş

Dünyanın en ünlü çocuk etkinliklerinden ve film festivallerinden sayılan İtalya´daki 45. Giffoni Film Festivali bu yıl, annesi ve engelli ağabeyi ile birlikte Kapadokya’da yaşayan bir çocuğun hikayesinin anlatıldığı “Hurşit”i ağırlayacak. Festivalin yarışma kısmına seçilen ve yönetmenliğini  “Ayna” isimli kısa metrajlı filmiyle bir çok ödül alan Selcen Yılmazoğlu’nun yaptığı kısa film, ön yargılardan ve ayrımcılıktan sıyrılıp, iyi bir insan olmaya çalışan bir çocuğun yaşadıklarını konu ediniyor.
Hurşit, annesi ve engelli ağabeyi ile birlikte Kapadokya’da yaşamaktadır. Kur’an kursunda öğrendiklerinin, çevresinde yaşananlardan çok daha farklı olduğunu görür. Çocukların, iyiliği ve hoşgörüyü büyüklerinden öğrendiği gibi kini ve nefreti de onlardan öğrenebileceğini fark eder. Tek amacı ön yargılardan ve ayrımcılıktan sıyrılıp, iyi bir insan olmaktır.
Bağımsız sinemamızın son örneklerinden olan ve hoşgörü, din, iyilik gibi kavramlara vurgu yapan Hurşit Filmi, festival serüvenine Temmuz ayında İtalya´da dünya prömiyerini yaparak başlayacak. Yönetmen Selcen Yılmazoğlu´nun bol ödüllü ¨Ayna¨ isimli kısa metrajlı filminden sonra çektiği ¨Hurşit¨ isimli kısa filmi, dünyanın en ünlü çocuk etkinliklerinden ve film festivallerinden sayılan İtalya´daki 45. Giffoni Film Festivali’nde yarışma kısmına seçildi. Festivalde, dünya genelinden gönderilen 4200 den fazla film arasından seçilen uzun ve kısa metrajlı toplamda 98 film gösterilecek. +10 kategorisinde diğer altı filmle yarışacak olan Hurşit, bu yıl Türkiye sinemasını İtalya’da temsil edecek. Oscar adaylığı bulunan Mark Ruffalo (Hulk, Foxcatcher, Kids Are All Right) , Martin Freeman  (The Hobbit, Sherlock, Fargo), , Orlando Bloom(Lord of the Rings, Pirates of the Caribbean ), Darren Criss (Glee, Girl Most Likely) gibi birçok ünlünün de katılacağı festivale, 52 ülkeden toplamda 3000 bin çocuk izleyici katılacak.
Filmin castı, Leyla Üner Ermaya, Adem Yavuz Özata, Hakan Yıldız gibi profesyonel oyuncuların yanı sıra, Göreme halkından oluşuyor. Başrolü Göreme´de yaşayan 11 yaşındaki kamera tecrübesi olmayan Mutlucan Kahveci üstleniyor. Kadroda Betül Özdemir, Murat Çingitaş, Mustafa Sarışın, Ruşen Sarışın gibi yerel oyuncular da yer alıyor.

Etiketler : kısa film

Yorumlar


İlgili Makaleler

4,4 / 5
En Çok Okunan Haberler
 • ‘Türkiye’nin Çarşıları’ sergisi açıldı
  ‘Türkiye’nin Çarşıları’ sergisi açıldı

  Sanalpazar.com’un ‘Türkiye’nin Çarşıları’ temasıyla düzenlediği fotoğraf yarışmasında dereceye giren ve sergilenmeye hak kazanan fotoğraflar 15 Mart-4 Nisan tarihleri arasında İFSAK sergi salonunda görülebilecek. Geleneksel ticarete yönelik bir belle

  Devamı ...
 • Roxy Ocak Ayında da Dopdolu
  Roxy Ocak Ayında da Dopdolu

  Müzik, eğlence ve sahne sanatları alanında İstanbul'un en sevilen mekanlarından biri olan Roxy'nin Ocak ayı ajandası yine dopdolu.

  Devamı ...