Atatürk Kitaplığı Gelecek Nesillere Hazırlanıyor

3813 kişi tarafından okundu
Atatürk Kitaplığı Gelecek Nesillere Hazırlanıyor Atatürk Kitaplığı Gelecek Nesillere Hazırlanıyor

Cumhuriyet döneminin ilk kütüphanelerinden Beyoğlu’ndaki Atatürk Kitaplığı İKSV Tasarım Bienali kapsamında başlatılan projeyle yeni nesillere hazırlanıyor.

Facebook da Paylaş    Twitter da Paylaş    Google Book da Paylaş    Linkedin de Paylaş    Google Plus da Paylaş

Cumhuriyet döneminin ilk kütüphanelerinden Beyoğlu’ndaki Atatürk Kitaplığı İKSV Tasarım Bienali kapsamında başlatılan projeyle yeni nesillere hazırlanıyor.
Artık tüm bilgilere internet vasıtasıyla kolayca ulaşım sağlanırken, kütüphanelerin değeri de ne yazık ki yavaş yavaş unutulmaya başladı. Ancak özellikle tarihi değeri yüksek olan kütüphaneleri eski günlerine döndürmek için yapılan çalışmalar da yok değil.
Koleksiyonunda 228 bin kitap, 20 bin dergi, 10 bin gazete cildi, 445 albüm, 12 bin 320 kartpostal, 10 bin harita, dört bin 400 yazma, 565 salname, 334 takvim ve 49 atlas bulunan Atatürk Kitaplığı’nın gelecek nesillere aktarılması için de kollar sıvandı. Bu yıl ikincisi düzenlenen İKSV Tasarım Bienali İstanbul için önemli bir yeri olan Atatürk Kitaplığı için hazırlanan bir projeye ev sahipliği yapıyor.
Mimarlar Alexis Şanal ve Ali Taptık tarafından hayata geçirilen ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul Kültür Sanat Vakfı ile ERSA Mobilya tarafından desteklenen proje kapsamında, Atatürk Kitaplığı’nın geleceği üzerine tartışmak ve çözüm yolları üretmek amacıyla bir diyalog süreci başlatılacak.
Bu diyalog için sanatçılar, mimarlar ve kütüphanecilerin bir araya geleceğini anlatan ERSA Mobilya Genel Müdür Yardımcısı Yalçın Ata, “Yaklaşık 2 buçuk yıl kadar sürmesini beklediğimiz proje kapsamında farklı disiplinler bir araya gelerek, Atatürk Kitaplığı’nın gelecek nesillere de aktarılması için neler yapılabileceğini konuşacak. 6 Aralık’ta Tasarım Bienali’nin ana mekanı Galata Rum Okulu’nda sanatçı, düşünür, mimar, planlamacı gibi birçok disiplinden uzmanların katılacağı “Kütüphane: Geçmiş, Gelecek ve Şimdi!” başlıklı konferansta, kütüphane kültürü ve tarihi, kamusal alanda sanat çalışmaları tartışılacak. Ayrıca kütüphanelerin geleceği konusunda da yapılabilecekler tartışılacak. Bunun yanında Brisbane, Amsterdam ve Oslo kütüphanelerinden gelen uzmanlar da bize kendi deneyimlerini aktaracak” dedi.
Proje kapsamında 15 Kasım’da İstanbul’daki diğer kütüphanelerin gezildiği “Kütüphane Kültür Yürüyüşü” düzenlendiğini belirten Ata, ERSA Mobilya olarak bu projede yer almanın kendilerini oldukça gururlandırdığını ifade etti. 

Etiketler :

Yorumlar


İlgili Makaleler

4,4 / 5
En Çok Okunan Haberler