ALPER BIÇAKLIOĞLU’NUN ALTINCI KİŞİSEL SERGİSİ

3866 kişi tarafından okundu
ALPER BIÇAKLIOĞLU’NUN ALTINCI KİŞİSEL SERGİSİ ALPER BIÇAKLIOĞLU’NUN ALTINCI KİŞİSEL SERGİSİ

“BOŞLUK KORKUSU // HORROR VACUI” 7 MAYIS’TA ARTNEXT ISTANBUL’DA.

Facebook da Paylaş    Twitter da Paylaş    Google Book da Paylaş    Linkedin de Paylaş    Google Plus da Paylaş

 Alper Bıçaklıoğlu’nun “BOŞLUK KORKUSU // HORROR VACUI” başlıklı altıncı kişisel sergisi 7 Mayıs’ta dinamik bir sanat platformu haline gelen ARTNEXT ISTANBUL’da açılıyor. Alper Bıçaklıoğlu bu sergisinde sanat tarihi ve insan anatomisi temalı eski kitaplar ve ansiklopedilerden esinlenerek ürettiği işler ile karşımıza çıkıyor. Seçtiği görselleri ve üç boyutlu malzemeleri çok katmanlı birer kompozisyon şeklinde yeniden kurgulayan sanatçı, geliştirdiği özel kolaj tekniği ile yeni bir yüzey ve akabinde yeni bir dünya yaratmayı amaçlıyor. 16. yüzyıl Hollanda ve Belçika’sında ortaya çıkan “Vanitas” sanat akımından beslenen Bıçaklıoğlu, faniliği ve ölümsüzmüşçesine yaşanan hayatları sorguluyor.
 Alper Bıçaklıoğlu, Eserler Hakkında:
“Daha önce ‘Ademler ve Havvalar’ isimli bir kitap seçkisi sergim olmuştu. O serginin sonrasında kitap serileri devam ettirmek istediğim çalışmalardı. ‘Ademler ve Havvalar’ kafamda tam sonuçlanmamıştı ve geçen zaman zarfı içerisinde yarım kaldığını düşündüğüm yeni çalışmalarımı da ekleyerek yeni seriler oluşturmaya başladım. Bilindiği gibi bütün öğretileri kitaplardan edindik veya ediniyoruz. Ben de kurguladığım bu sergideki kitap kolaj çalışmalarını sanatseverlere yine kitapların içerisinde kurduğum kompozisyonlarla sunmak istedim.” 
“BOŞLUK KORKUSU // HORROR VACUI” sergisinin açılış kokteyli 07.05.2014 tarihinde 18:00 - 21:30 saatleri arasında gerçekleşecektir. Sergi 07.06.2014 tarihine kadar ARTNEXT ISTANBUL Çağdaş Sanat Alanı’nda görülebilir.
 
SANATÇI HAKKINDA:
1982 yılında Sakarya’da doğan Alper Bıçaklıoğlu’nun sanatla tanışması Yunus Tunca Resim Desen Atölyesi’nde oldu. Sakarya Atatürk Lisesi’ni bitirip 1999 yılında İzmir’e gelerek İdol Resim Atölyesi’nde asistanlık yapmaya başlayan sanatçı, 2000 yılında yine İzmir’de Pi Resim Heykel Atölyesi’nde sekiz yıl boyunca asistanlık görevinde bulundu. İzmir ve çevresinde “Sivas Madımak Olayı”, “Gode Cengiz ve Erolbaş” gibi anıt heykel projelerinde yer aldı. 2008 yılında İstanbul’a gelerek Yasemin Aslan Bakiri önderliğinde Camhane Tasarım ve Cam Atölyesi’nde bir yıl boyunca asistanlık görevini sürdürdü. 2010 yılında İzmir Valiliği Resim Heykel Müzesi Sanat Eseri Belirleme Komisyonu tarafından verilen Güzel Sanatlar Enstitüsü sertifikasını almaya hak kazandı. Yine aynı yıl İzmir’de kendi atölyesini kuran Alper Bıçaklıoğlu, çalışmalarına 2013 yılından bu yana Bodrum’da kurduğu atölyesinde devam etmektedir.
Not: Bültenin İngilizce versiyonu ektedir. 
ARTNEXT ISTANBUL
Çağdaş Sanat Alanı / Contemporary Art Space
Ulaşım: Windowist Tower, Eski Büyükdere Cad. No: 26, Maslak, 34467 İstanbul
Metro: Taksim -> İTÜ Ayazağa, Windowist Tower Çıkışı
Galeri Ziyaret Saatleri: 11:00 - 19:00 / Pazartesi-Cumartesi
İletişim: + 90 212 999 3990   

Yorumlar


İlgili Makaleler

4,4 / 5
En Çok Okunan Haberler
 • ‘Türkiye’nin Çarşıları’ sergisi açıldı
  ‘Türkiye’nin Çarşıları’ sergisi açıldı

  Sanalpazar.com’un ‘Türkiye’nin Çarşıları’ temasıyla düzenlediği fotoğraf yarışmasında dereceye giren ve sergilenmeye hak kazanan fotoğraflar 15 Mart-4 Nisan tarihleri arasında İFSAK sergi salonunda görülebilecek. Geleneksel ticarete yönelik bir belle

  Devamı ...
 • Roxy Ocak Ayında da Dopdolu
  Roxy Ocak Ayında da Dopdolu

  Müzik, eğlence ve sahne sanatları alanında İstanbul'un en sevilen mekanlarından biri olan Roxy'nin Ocak ayı ajandası yine dopdolu.

  Devamı ...