AĞRILARIN NEDENİ STRES

3890 kişi tarafından okundu
  AĞRILARIN NEDENİ STRES AĞRILARIN NEDENİ STRES

Stres, Hormonların Dengesini Bozuyor

Facebook da Paylaş    Twitter da Paylaş    Google Book da Paylaş    Linkedin de Paylaş    Google Plus da Paylaş

“Aşırı Stres, Hormonların Dengesini Bozuyor, Bu da Kaslarda Şiddetli Ağrılara Neden Oluyor”
Stres, kortizon ve adrenalin hormonlarının aşırı düzeyde salınımına neden olarak başta kaslarda şiddetli ağrıların ortaya çıkmasına sebep oluyor.
Vücudumuzun normal fonksiyonlarını yerine getirmek için gerekli olan düşük oranlı stresin kontrolden çıktığında kortizon ve adrenalin türevi hormonların aşırı düzeyde salınmasına neden olduğu, bunun da başta boyun ve sırt kasları olmak üzere birçok bölgede şiddetli ağrıya yol açtığı belirtildi.
 
Stresin ağrıyı, ağrının da stresi tetiklediğini belirten Uzman Doktor İlker Solmaz, “Kortizon ve adrenalin türevi hormonların aşırı derecede salınmasına neden olan stres, özellikle boyun ve sırt bölgelerine giden kanın azalmasına, oksijen oranının düşmesine, böylece de bu bölgelerdeki kasların sertleşmesine yol açarak yorgunluğa ve ağrıya sebebiyet vermektedir”  uyarısında bulundu.
Stres Kaynaklı Ağrılar Vücudun Kendi Kendini İyileştirme Mekanizması İle Yok Edilebiliyor
Günlük yaşamımızın bir parçası haline gelen stresin düşük oranda olmasının vücudumuzun normal fonksiyonlarını yerine getirmesine yardımcı olduğu ancak kontrolden çıkması durumunda başta boyun ve sırt kasları olmak üzere birçok kasta ağrıya neden olduğu belirtildi. Uzman Doktor İlker Solmaz, “Yüksek seviyeli stres,  kortizon türevi hormonları aşırı derecede uyarmaktadır. Stresle uyarılan adrenalin benzeri hormonlar normalde hissedilmeyecek olan ağrının dahi algılanmasını artırır” diye konuştu.
Aşırı Stres Boyun ve Sırt Kaslarında Ağrıya Neden Oluyor
Stresin ağrıyı, ağrının da stresi tetiklediğini belirten Uzman Doktor Solmaz, kontrol edilemeyen stresin boyun ve sırt kaslarında şiddetli ağrıların ortaya çıkmasına neden olabileceğini söyledi. Doktor Solmaz,Kliniğimize bel ya da boyun ağrısı şikâyeti ile başvuran hastaların büyük çoğunluğu stresli bir dönemin ardından gelmektedirler. Örneğin, siyatik rahatsızlığı olup belirti vermeyen bir hasta stresli bir durumun ardından şiddetli kalça ve bacak ağrısı ile doktora başvurabilmektedir. Anlaşılacağı gibi stres pek çok ağrılı durumu da tetikleyebilmektedir” dedi.
Stres hormonları olarak bilinen adrenalin türevi hormonların, aynı zamanda kasların sertleşmesine de neden olduğunun altını çizen Doktor İlker Solmaz, “Özellikle boyun ve sırt kasları bu tür kasılmalara karşı hassastır. Kasılan kas ise, dokulara giden kanın azalmasına ve oksijen oranının düşmesine neden olur. Bu da ilgili kaslarda yorgunluğa ve ağrıya sebebiyet verir” diye konuştu.
Stres ve Ağrıya Karşı; Egzersiz
Ağrı-stres, Stres -ağrı kısır döngüsünü kırmanın en iyi yolunun egzersiz yapmaktan geçtiğini belirten Doktor Solmaz, hareketsiz yaşamdan uzak durulması gerektiğini belirtti. Solmaz, “Türkiye Proloterapi ve Ağrı Kliniği olarak; hastanın strese neden olan ağrılarını proloterapi adını verdiğimiz yöntemle çözmekle kalmıyor, hastaya stresle baş etme becerisini arttıracak destek veriyoruz. Stresi yönetme, önleme konularında farklı yöntemler ışığında danışmanlık ve eğitimler veriyoruz” dedi.

Yorumlar


İlgili Makaleler

4,4 / 5
En Çok Okunan Haberler