48 yılda 10 bin mektup

3916 kişi tarafından okundu
48 yılda 10 bin mektup 48 yılda 10 bin mektup

Namık Kemal’in 147 mektubu gün ışığına çıktı.

Facebook da Paylaş    Twitter da Paylaş    Google Book da Paylaş    Linkedin de Paylaş    Google Plus da Paylaş

 
Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları 48 yıllık yaşamına yaklaşık 10 bin mektup sığdıran edebiyatçı Namık Kemal’in günümüze dek ulaşan mektuplarından 147’sini kitaplaştırdı. “Namık Kemal’den Mektup Var” adıyla Prof. Dr. Ali Akyıldız ve Prof. Dr. Azmi Özcan tarafından kitaplaştırılan mektuplar Sinan Kuneralp ve Türkiye Diyanet Vakfı İslam Araştırmaları Merkezi (İSAM)’ın koleksiyonlarından seçildi. Mektuplar sadece değerli bir edebiyatçının kaleminden çıkmış yakın tarih belgeleri değil, bugün bile güncelliklerini koruyan konu seçimleriyle Namık Kemal’den günümüz bireylerine gönderilmiş önemli bir mesaj niteliğinde.
 
Mektuplar Namık Kemal’in dürüst bir Türk aydını olarak, çevresindeki olaylara ve ülkesinin içinde bulunduğu tehlikeler ve problemlere sessiz kalmadığını; gerek sürgün, gerekse mutasarraflık dönemlerinde ülkenin sorunlarıyla yakın ilgilendiğini, dostlarıyla ve kendi yetiştirmesi olan öğrencileriyle, ülke sorunlarıyla alakalı olarak haberleştiği, dertleştiği ve dürüst olmayanları, en yakınındakileri ve en değer verdiği bir dostu olsa bile, kıyasıya eleştirmekten geri durmadığı görülüyor.
 
Namık Kemal’in son derece sade ve yalın bir dil kullanarak talebelerinden ve yetiştirmelerinden olan Hüseyin Hilmi Paşa ve Aydın Valisi Râşid Nâşid Paşa’ya yazdığı mektuplarda, günümüzde Türk Milleti’nin, aydınların ve devletin karşı karşıya olduğu pek çok probleme daha o günlerden dikkat çektiği görülüyor. Mektuplar sadece değerli bir edebiyatçının kaleminden çıkmış yakın tarih belgeleri değil, bugün bile güncelliklerini koruyan konu seçimleriyle Namık Kemal’den günümüz bireylerine gönderilmiş önemli bir mesaj niteliğinde.
 
 
Namık Kemal’den Mektup Var: 127 numaralı mektup, Hüseyin Hilmi Efendi’ye
 
“Molla Hüseyin,
Senin bende bir cevapsız mektubun kalmış olacak, aradım bulamadım… Bir müddetten beri Sakız’da idim. İçeridekiler hasta, Ekrem’le Sakız’a gittiler. Rıfat’ın haremi hamile, buraya geldi. Ben kaldım yalnız başıma. Ruh sıkıntısından elim hiçbir işe varmıyor. “Başkaları mektup alıyor” diye de bir şikâyetin var idi. Ondan muradın Tevfik ise ona haftada bir ve belki iki defa kâğıt yazmağa mecburum. Çünkü tarihlerin Avrupa’ya sipariş olunan kitaplar hep onun vesâtetiyle geliyor. O mübareklerin de arkası tükenmedi ki şu Tarih’i bastırmağa başlayayım da size bir marifet göstereyim. Bilmem senin Nezahat ne âlemde, Muvaffak beni o kadar eğlendiriyor ki tarif kabul etmez. Başka yazacak bir şey yok. 15 Haziran 1886””
 
 
 
 
 
 
 
Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
 
Milli Eğitim Eski Bakanı Hasan Âli Yücel tarafından 1956’da kurulan İş Bankası Kültür Yayınları, kurulduğu günden bu yana zengin içerikteki ve yüksek baskı kalitesindeki eserleri Türk okuyucusuyla buluşturmaktadır.
Tarih ve anı kitaplarından; çocuk ve ilk gençlik yayınlarına, nehir söyleşilerinden sanata, modern klasiklerden Türk ve dünya edebiyatının en iyi örneklerine, sosyal ve beşeri bilimlerden inceleme ve araştırmaya, ekonomi ve iş idaresinden bireysel gelişime kadar 13 başlıkta yayınladığı eserlerle büyük ilgi gören İş Bankası Kültür Yayınları; öncelikle araştırmacılar için ve giderek tüm aydınlar için vazgeçilmez yayınevleri arasında yer almaktadır. Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları 2013 yılı Eylül ayı sonu itibariyle 210’u yeni başlık, 322’si baskı tekrarı olmak üzere toplam 532 başlıkta kitap yayınlanmıştır. Yayınevinin bugüne kadar gerçekleştirdiği toplam baskı adedi 1.895.585’dir.   
 
 
iskultur.com.tr
 
Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları’nın tüm eserleri http://alisveris.iskulturyayinlari.com.tr adresinden indirimli olarak temin edilebilir.
 
Namık Kemal’den Mektup Var
Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Ali Akyıldız, Azmi Özcan
Sayfa: 340 sayfa
Fiyat: 20 TL 

Yorumlar


İlgili Makaleler

4,4 / 5
En Çok Okunan Haberler
 • ‘Türkiye’nin Çarşıları’ sergisi açıldı
  ‘Türkiye’nin Çarşıları’ sergisi açıldı

  Sanalpazar.com’un ‘Türkiye’nin Çarşıları’ temasıyla düzenlediği fotoğraf yarışmasında dereceye giren ve sergilenmeye hak kazanan fotoğraflar 15 Mart-4 Nisan tarihleri arasında İFSAK sergi salonunda görülebilecek. Geleneksel ticarete yönelik bir belle

  Devamı ...
 • Roxy Ocak Ayında da Dopdolu
  Roxy Ocak Ayında da Dopdolu

  Müzik, eğlence ve sahne sanatları alanında İstanbul'un en sevilen mekanlarından biri olan Roxy'nin Ocak ayı ajandası yine dopdolu.

  Devamı ...